Vista formatowanie dysku bez pyty




















Inn moliwoci jest okrelenie jednego dysku jako master, a drugiego jako slave. Niektre starsze dyski rwnie wymagaj zaoenia zworki CS w sytuacji, gdy dysk konfigurowany jest jako master i do tego samego kabla przyczone jest inne urzdzenie. W dalszej czci rozdziau pisz o konfigurowaniu dysku wicej. Dyski SCSI korzystaj z tam stykowych lub stykowych szerszych. Ostronie wsuwamy dysk do wybranej wnki. Wikszo dyskw z wyjtkiem niektrych. Jeeli w komputerze nie ma wolnych wnk 3,5-calowych, po bokach dysku montujemy dodatkowe ramki, zapewniajce jego dopasowanie do wnki 5,25 cala patrz rysunek Niektre obudowy wymagaj przykrcenia szyn do kadego montowanego dysku.

Mocujemy je do dysku, uywajc doczonych do niego bd do obudowy rub. Zwracamy uwag na dugo rub zbyt dugie gro uszkodzeniem dysku. Tak przygotowane urzdzenie wsuwamy do wnki. Wicej ilustracji zwizanych z montowaniem dysku znajdziemy w rozdziale Przyczamy kabel danych do gniazda w tylnej czci dysku. Niekiedy wygodniejsze moe by. Przyczamy przewody zasilania. Wikszo dyskw wymaga wikszej odmiany dostpnych w kadej obudowie wtykw Molex.

Gdy zasilacz komputera wyposaony zosta w zbyt ma liczb wtykw zasilania, co zdarza si dosy czsto, mona dokupi rozdzielacz parz rysunek Rozdzielacz przewodw zasilania. Nowoczesne dyski s oczywicie znacznie cichsze ni modele sprzed lat, wci jednak sycha delikatne pobrzkiwanie, atwe do usyszenia przy uruchamianiu komputera. Gdy aden odgos nie jest syszalny, sprawdzamy poprawno pocze zarwno zasilania, jak i kabla danych.

Po ponownym uruchomieniu komputera wywoujemy ekran BIOS-u. Najlepszym zaleceniem jest wybranie opcji autodetekcji autodetect , o ile jest dostpna. Zapewni ona szybkie skonfigurowanie dysku przy wykorzystaniu optymalnych parametrw.

Ustawienie to wybierane jest automatycznie w trybie autodetekcji. Dodatkowe opcje dostpne s zazwyczaj w oknie konfiguracji urzdze peryferyjnych Peripherals Configuration. Mona w nim ustawi szybko przesyania danych z dysku, cho standardowo i to ustawienie dobierane jest automatycznie.

W przypadku problemw z autodetekcj, odwoujemy si do opisu dysku. Wikszo dyskw opatrzonych zostaje nalepk, na ktrej znajdziemy parametry CHS dysku oraz informacje o sposobach ustawiania zworek.

W przypadku nowych komputerw autodetekcja nie powinna jednak zawie. Po zakoczeniu wprowadzania zmian, wybieramy opcj ich zapisania i koczymy prac programu konfiguracyjnego BIOS-u. Bardziej szczegowe informacje o tym etapie przygotowywania dysku do pracy przedstawione zostay w dalszej czci rozdziau w punkcie Konfigurowanie komputera do wsppracy z dyskiem. Jeli zamierzasz zainstalowa system operacyjny, w trakcie instalacji systemu Windows 98 lub nowszego zostanie automatycznie wykonana operacja partycjonowania i formatowania dyskw.

Moliwe jest te partycjonowanie i formatowanie dysku przed zainstalowaniem systemu operacyjnego. W tym celu naley skorzysta z systemowego oprogramowania sucego do partycjonowania. Naley sprawdzi, czy w komputerze dostpne jest wolne zcze SATA. Niektre nowe komputery i pyty gwne dysponuj jednym lub dwoma takimi zczami, ale w przypadku wikszoci systemw moe by konieczne zainstalowanie dodatkowej karty kontrolera SATA.

Jeli tak jest, naley zapozna si z instrukcj doczon do kontrolera i poszuka w niej opisu instalacji karty i sterownika. Kabel ten moe by poczony z kablem zasilania napdu SATA lub by poprowadzony oddzielnie. Jeli oba kable s niezalene, dowolny z kocw kabla danych moe zosta podczony do napdu lub kontrolera rysunek Napd naley ostronie umieci we wnce waciwego rozmiaru, podobnie jak w kroku 4. Jeli napd i kabel nie s montowane rwnoczenie, zcze kabla danych naley podczy z tyu napdu SATA.

W tym przypadku kabel naley podczy przed umieszczeniem i zamocowaniem napdu we wnce. Do napdu naley podczy odpowiednie zcze zasilania. Ze wzgldu na to, e wikszo zasilaczy nie posiada zcza zasilania SATA, w przypadku niedoczenia kabla zasilania do napdu moe by konieczne nabycie konwertera firmy Molex, zamieniajcego zcze zasilania 12V na zcze SATA.

Od tego miejsca reszta instalacji wyglda tak samo, jak w przypadku standardowego napdu ATA. Jeli pyta gwna nie jest zintegrowana z kontrolerem SCSI, naley poszuka go w komputerze. Jeli do kontrolera SCSI podczono ju kabel, naley sprawdzi, czy dostpne jest wolne zcze. Jeli jednak do kontrolera SCSI nie podczono jeszcze kabla, trzeba to zrobi, pamitajc o odpowiednim ustawieniu kocwek. Zwykle w tym celu z tyu napdu ustawia si odpowiednio zworki.

W zalenoci od tego, czy napd jest jedynym wewntrznym napdem terminator w pozycji wczonej , czy jest podczany do kabla jako kolejny dla istniejcego dysku terminator w pozycji wyczonej, natomiast dla nowego w pozycji wczonej , naley odpowiednio ustawi zworki terminatorw.

Kable danych i zasilania SATA mog by oddzielne na grze lub poczone, tworzc ukszatowany element na dole. Jeli napd i kabel nie s montowane jednoczenie, zcze kabla danych naley podczy z tyu. Do napdu naley podczy odpowiednie zcze zasilania, podobnie jak w kroku 6. Podobnie jak w kroku 7. Po zaadowaniu systemu naley uruchomi narzdzie konfigurujce napdy kontrolera SCSI.

Szczegowe informacje mona znale w instrukcji obsugi kontrolera SCSI. Podobnie jak w kroku 9. Konfigurowanie komputera do wsppracy z dyskiem Po fizycznym zainstalowaniu dysku, naley wprowadzi w komputerze podstawowe informacje o dysku, niezbdne do uzyskania do niego dostpu i uruchomienia systemu operacyjnego. Sposb wprowadzania i przechowywania tego rodzaju danych zaley od typu dysku i komputera, w ktrym jest instalowany. Sposb instalowania dysku SCSI pozostaje cile zwizany z wykorzystywanym kontrolerem.

W jego dokumentacji znajdziemy dokadny opis zasad instalowania dyskw. Automatyczne wykrywanie dyskw Praktycznie kady nowy BIOS komputera wyposaony jest w funkcj automatycznego wykrywania parametrw dysku autodetect. Proces ten polega na wysaniu do wszystkich urzdze przyczonych do interfejsu ATA specjalnego polecenia Identify Drive Zidentyfikuj dysk. Wszystkie dyski potrafi odpowiedzie na takie wywoanie, generowane zazwyczaj przy kadym uruchamianiu systemu.

Dalsza praca BIOS-u opiera si na uzyskanych t drog danych o parametrach dysku. Jest to niemal zawsze skuteczna metoda zapobiegania pomykom zwizanym z wprowadzaniem wartoci rcznie. Samodzielne wprowadzanie parametrw dysku Gdy pyta gwna nie dysponuje funkcj autodetekcji, niezbdne jest wprowadzenie odpowiednich informacji o dysku rcznie. W programie konfiguracyjnym BIOS-u znajdziemy prekonfigurowany zbir typw dyskw, w wikszoci przypadkw a do miesznoci nieaktualny.

Odpowiednie wartoci znajdziemy w opisie dysku lub na jego obudowie. Dobrym przygotowaniem do instalacji dysku jest zapisanie tych wartoci na kartce w momencie, gdy bd potrzebne, dysk moe by trudno dostpny. Rwnie dalsze przechowywanie tych danych jest wskazane, na wypadek utraty danych zapisanych w BIOS-ie gdy wyczerpie si podtrzymujca jego skromn pami bateria. Najlepszym miejscem do przechowywania tych informacji jest wntrze obudowy komputera. Przyklejenie odpowiedniej notki moe by pniej znacznym uatwieniem.

Jeli odszukanie waciwych ustawie dysku twardego na jego obudowie lub w dokumentacji technicznej okae si niemoliwe, mona skorzysta z dostpnych w internecie programw uytkowych, za pomoc ktrych mona uzyska takie informacje. Gdy nie dysponujemy opisem dysku, a na jego obudowie nie ma niezbdnych danych, w internecie znale mona programy, ktre rozpoznaj waciwe wartoci.

Zalenie o producenta i wersji programu BIOS, korzystne moe by okrelenie dalszych ustawie, takich jak tryb przesyania danych i korzystanie z translacji LBA. Formatowanie dysku Waciwa instalacja i formatowanie to podstawa wydajnoci i niezawodnoci dysku.

W tej czci rozdziau opiszemy procedury formatowania. Przeprowadzamy je zarwno przy instalowaniu nowego dysku, jak i bezporednio po skopiowaniu danych z dysku, ktry sprawia wczeniej problemy. Formatowanie dysku obejmuje trzy etapy: 1.

Formatowanie niskiego poziomu Low-Level Formatting Wszystkie nowe dyski twarde s formatowane niskopoziomowo fabrycznie i ponowne wykonywanie tej operacji nie jest wymagane. Nie jest to rwnie zalecane przez producentw. Zalecenie formatowania niskiego poziomu byo rdem pewnych mitw o dyskach typu ATA. Przykadowo, wiele osb twierdzi, e dysku ATA nie mona formatowa niskopoziomowo, a podjcie takiej prby prowadzi do uszkodzenia dysku.

Jest to nieprawda! W przypadku wczesnych dyskw ATA mona utraci fabrycznie okrelone optymalne ustawienia przeliczania cylindrw i gowic, jak rwnie mapowanie wadliwych obszarw nonika. Odbija si to na wydajnoci dysku, ale nie prowadzi do jego uszkodzenia.

Warto zwrci uwag, e wszystkie dyski wykorzystujce wewntrznie mechanizm nagrywania strefowego zoned recording pozostaj niewraliwe na wszelkie prby formatowania niskiego poziomu rzeczywista liczba sektorw na ciek jest w nich zrnicowana, a znaczniki sektorw nie mog zosta zmienione. Zasada taka obejmuje wikszo dyskw ATA wyprodukowanych w cigu ostatnich 10 lat.

W pewnych sytuacjach przeprowadzenie formatowania niskopoziomowego jest jednak koniecznoci. Opiszemy teraz suce do tego celu oprogramowanie. W rzadkich przypadkach, gdy operacja taka jest wskazana, korzystamy z narzdzia doczonego do kontrolera SCSI. Rnice pomidzy kontrolerami s dosy znaczne program pracujcy na poziomie rejestrw musi by cile dopasowany do konkretnego urzdzenia.

Do kadego kontrolera SCSI doczany jest program formatowania niskiego poziomu. Jest to standard komunikacji midzy urzdzeniami, ktry nie obejmuje jednak wytycznych odnonie ich wygldu. Oznacza to, e kady element oprogramowania konfiguracyjnego czy formatujcego moe mie posta specyficzn dla producenta i konkretnego modelu. Warto zwrci uwag, e oprogramowanie do formatowania i konfigurowania pracy dysku pozostaje zwizane z kontrolerem.

Zapewnia ono obsug kadego rodzaju dysku SCSI. Specyfikacja ATA umoliwia korzystanie z komunikatw specyficznych dla producentw dyskw i funkcjonujcych jako firmowe rozszerzenia standardu. W celu zabezpieczenia przed formatowaniem niskiego poziomu wprowadza si czsto specjalne kody, ktrych wysanie do dysku odblokowuje moliwo korzystania z procedur formatujcych.

Rni producenci stosuj rne kody. Gdy jest to moliwe, naley postara si o oprogramowanie udostpniane przez wytwrc dysku. Zrnicowane jest rwnie oprogramowanie do obsugi poszczeglnych modeli. Wikszo dyskw ATA pozostaje cakowicie zabezpieczona przed zmianami wspczynnika skonoci i usuniciem mapy defektw.

Jest to zwizane z wewntrzn translacj zapisu i dotyczy dyskw wykorzystujcych technik zapisu strefowego zone bit recording. Do uruchomienia procedur formatowania wymagane jest zazwyczaj skorzystanie ze specyficznych dla dysku polece. Komunikaty opisane w specyfikacji ATA nie s zazwyczaj obsugiwane, zwaszcza w przypadku dyskw nowych, w ktrych jest stosowany zapis strefowy.

Bez odpowiedniego przygotowania nie jest wic moliwe przeprowadzenie operacji oznaczania defektw dysku, umoliwiajcej czsto usunicie uszkodzonych sektorw z obszaru dostpnego do utworzenia partycji. Wikszo producentw udostpnia oprogramowanie formatowania niskopoziomowego na stronach WWW. W kadym przypadku uycie programu oferowanego przez producenta dysku jest rozwizaniem najlepszym. Program taki jest darmowy, umoliwia wykonywanie operacji niskiego poziomu i obsug defektw dysku w sposb zazwyczaj lepszy ni narzdzia uniwersalne.

Jeeli oprogramowanie producenta nie jest dostpne, mona poleci programy Disk Manager firmy Ontrack i Micro-Scope firmy Micro Program ten zawiera modu formatowania niskiego poziomu, wsppracuje z dyskami rnych firm i umoliwia przeprowadzenie gruntownej analizy stanu dysku.

Narzdzie firmy IBM zwraca uwag wygodn funkcj gruntownego testowania dysku w trybie nieniszczcym. Dostpne moliwoci niszczcej operacji formatowania niskopoziomowego ograniczaj si do dyskw firmy IBM i Hitachi. Program dostpny jest na wymienionej wyej witrynie WWW firmy Hitachi. Mimo e mona zakupi program Ontrack Disk Manager w wersji oglnej, ktra pracuje z dyskami dowolnych producentw, jego bezpatne i dostosowane do poszczeglnych marek dyskw odmiany doczane s zazwyczaj na dyskietkach lub dyskach CD-ROM wczanych do standardowego pakietu, w ktrym kupujemy dysk.

Zawsze warto zajrze na stron producenta i sprawdzi, czy dostpne s nowsze wersje oprogramowania. Narzdzia takie korzystaj z funkcji dysku specyficznych dla jego wytwrcy i nie mog by stosowane do formatowania innych dyskw.

Nieniszczce narzdzia formatowania dyskw Narzdzia uniwersalne, pracujce na poziomie BIOS-u i nie niszczce danych na dysku, takie jak Calibrate skadnik starszych wersji Symantec Norton Utilities lub SpinRite Gibson Research , nie s warte polecenia w wikszoci sytuacji, gdy wymagane jest faktyczne niskopoziomowe formatowanie dysku.

Skuteczno tego rodzaju programw podlega istotnym ograniczeniom, a w niektrych sytuacjach mog one doprowadzi do niepoprawnej obsugi bdw na dysku. Ich praca polega na formatowaniu pojedynczych cieek przy uyciu funkcji BIOS-u.

Przed formatowaniem kada cieka jest odczytywana, co umoliwia zapisanie danych przed rozpoczciem formatowania kolejnej. Formatowanie nigdy nie jest pene pierwsza cieka cylinder 0, gowica 0 jest z zasady pomijana, poniewa niektre kontrolery dyskw przechowuj na niej wasne dane o niestandaryzowanej strukturze. Programy takie nie wykonuj mapowania defektw dysku na wzr waciwych programw formatowania niskopoziomowego.

Co wicej, mog nawet usun znaczniki uszkodzonych sektorw zapisane w trakcie wczeniejszej, poprawnej operacji. Wynikiem jest wwczas moliwo zapisywania danych w sektorach wadliwych. Dodatkow konsekwencj moe by utrata gwarancji. Ostatnim, cho moe najistotniejszym, ograniczeniem jest to, e programy formatowania nieniszczcego mog by wykorzystywane wycznie w odniesieniu do dyskw sformatowanych wczeniej i umoliwiajcych formatowanie przy uyciu funkcji BIOS-u.

Program SpinRite jest uyteczny jako narzdzie odzyskiwania danych, kiedy pojawiaj si bdy odczytu. Wielokrotnie odczytuje on ten sam obszar dysku, analizujc wyniki pod ktem odtworzenia jego waciwej zawartoci. Waciwy program formatowania niskiego poziomu pomija funkcje BIOS-u komputera, przesyajc polecenia bezporednio do kontrolera dysku. Std wanie bierze si cise powizanie oprogramowania z wykorzystywanym kontrolerem.

Ujednolicenie oprogramowania formatujcego jest zadaniem praktycznie niewykonalnym. Uycie niewaciwego programu tego rodzaju byo przyczyn niejednej faszywej diagnozy dotyczcej stanu dysku. Zakadanie partycji na dysku Zakadanie partycji na dysku partitioning to operacja prowadzca do zdefiniowania obszarw dysku, ktre bd widoczne dla systemu operacyjnego jako niezalene wolumeny dyskowe. Zaoenie partycji polega przede wszystkim na zapisaniu odpowiednich danych do gwnego sektora rozruchowego dysku cylinder 0, gowica 0, sektor 1 pierwszy sektor dysku.

Kad partycj opisuj numery pocztkowych i kocowych: cylindra, gowicy i cieki. Dodatkow informacj, odczytywan przez ROM BIOS komputera, jest znacznik partycji rozruchowej, ktry wskazuje na ktrej z nich dostpne s pliki inicjalizacyjne systemu operacyjnego.

Standardem programu do tworzenia partycji dyskw jest FDISK, dostpy we wszystkich systemach operacyjnych firmy Microsoft i nie tylko , a do wersji Windows Me. Dysponuj te narzdziem Zarzdzanie dyskami, sucym do partycjonowania i formatowania dyskw twardych. Wszystkie wersje Windows, poczynajc od Windows 95, umoliwiaj rwnie zaoenie partycji i sformatowanie dysku przez program instalacyjny systemu. Mimo e nazwa i podstawowe funkcje programu nie rni si pomidzy rnymi systemami operacyjnymi, zaleca si korzystanie z narzdzia doczonego do systemu, ktry bdziemy faktycznie instalowa.

Wynikiem operacji zakadania partycji jest utworzenie sektora rozruchowego dysku, o formacie zrozumiaym dla programu FDISK i instalatora systemu. Gwn przesank tworzenia wicej ni jednej partycji dysku jest potrzeba korzystania z dwch lub wikszej liczby systemw operacyjnych, zainstalowanych na jednym dysku fizycznym.

We wszystkich wersjach Windows, podobnie jak w systemie MS-DOS, program FDISK lub inne narzdzia przygotowujce dyski umoliwiaj tworzenie dwch rodzajw partycji: podstawowej primary i rozszerzonej extended. Wycznie partycja podstawowa moe by partycj rozruchow. Jeeli w komputerze zainstalowany jest tylko jeden dysk, jego cz lub cao zawsze musi zosta wybrana jako partycja podstawowa. Warunek ten musi by speniony, aby moliwe byo uruchamianie z dysku systemu operacyjnego.

Partycja podstawowa jest rozpoznawana jako pojedynczy wolumen lub, inaczej mwic, litera dysku C: w przypadku systemw jednodyskowych. Partycja rozszerzona jest jedynie obszarem, w ktrym utworzy mona waciwe dyski logiczne. Dysk logiczny moe obejmowa cz lub cao partycji rozszerzonej. Poszczeglne dyski logiczne mog mie rne rozmiary. Pierwsza edycja Windows 95 i wszystkie wersje systemu MS-DOS zapewniaj wycznie obsug systemu plikw FAT16, ktry nie umoliwia utworzenia wicej ni 65 plikw na kadym dysku, a co waniejsze wolumenw o pojemnoci przekraczajcej 2,1 GB.

Tak wic gigabajtowy dysk pracujcy pod kontrol systemu MS-DOS lub pierwszej edycji Windows 95 95A musi mie pi lub wicej partycji patrz rysunek Mimo e wszystkie wolumeny s wwczas czci jednego dysku, s one opisane podobnie jak osobne dyski fizyczne.

Inn przesank dzielenia dysku na wiele wolumenw jest moliwo podwyszenia bezpieczestwa danych. Przykadowo, PowerQuest producent programu PartitionMagic zaleca podzia na trzy wolumeny: C: dla systemu operacyjnego i narzdzi, D: dla aplikacji, E: i dalsze dla danych.

W takim przypadku partycje przypisujemy nastpujco: C: partycja podstawowa, D: i E: dyski logiczne DOS wolumeny w obrbie partycji rozszerzonej. Jeeli w przypadku awarii struktura dyskw C: i D: ulegnie zniszczeniu, dane na dysku E: mog pozosta nienaruszone. Dodatkowo, uatwia to tworzenie kopii zapasowych wskazujemy programowi cao dysku E: w miejsce wybierania katalogw na dysku wsplnym.

Szczegowych informacji naley szuka w instrukcji obsugi doczonej do zewntrznego napdu lub na stronie internetowej jego producenta. Limitem rozmiaru duego dysku jest 2 TB. Naley jednak pamita, e w przypadku stosowania obsugi duych dyskw, wszystkie operacje na nich musz by wykonywane przez system operacyjny, ktry zapewnia obsug systemu plikw FAT32 Windows 95B i pniejsze, Windows 98, Windows Me i Windows Jeeli korzystamy z gier lub aplikacji dla systemu DOS, ktre wymagaj uruchomienia systemu z dyskietki, nie bd one mogy uzyska dostpu do duych partycji.

Inn moliwoci jest skorzystanie z menu startowego systemw Windows 95B lub Windows 98 wywoywanego wciniciem F8 w trakcie pierwszej fazy inicjowania systemu. Po wybraniu opcji obsugi duych dyskw oglne zasady tworzenia partycji nie zmieniaj si.

Wci mona utworzy partycj podstawow i rozszerzon, kierujc si zaleceniami ochrony danych, opisanymi wczeniej. Jest on wydajny i zapewnia dodatkowe funkcje ochrony danych i pracy sieciowej.

System NTFS szerzej omawiamy w rozdziale Jedynie Windows oraz XP potrafi odczytywa i zapisywa dane w obu tych formatach. Przebieg operacji zaley od liczby dyskw twardych w komputerze i podanej liczby wolumenw dyskowych. W przypadku pojedynczego dysku twardego, utworzenie partycji podstawowej i partycji rozszerzonej z dwoma dyskami logicznymi prowadzi do nastpujcych przypisa: Typ partycji.

Typowym oczekiwaniem jest, e przyczenie drugiego dysku spowoduje przypisanie do jego wolumenw kolejnych liter alfabetu. Nie jest to prawd. Przypisania dla dwch dyskw twardych zestawione zostay w tabeli Tabela Przypisania liter dyskw Dysk. Jak wpywa to na zasady postpowania przy doczaniu kolejnego dysku? Jeeli na drugim dysku zaoymy partycj podstawow, podczas gdy na dysku pierwszym bya ju wykorzystywana partycja rozszerzona, drugi dysk przejmie liter D:, ktra zostanie wykorzystana jako oznaczenie drugiej partycji podstawowej w systemie.

Zmianie o jedn liter wzwy ulegn oznaczenia wszystkich dyskw logicznych na partycji rozszerzonej. We wczeniejszym przykadzie mwilimy o dysku, do ktrego opisu wykorzystane zostay litery C: partycja podstawowa , D: i E: wolumeny partycji rozszerzonej.

W tabeli Przypisania liter dyskw po doczeniu drugiego dysku fizycznego Dysk. Po doczeniu drugiego dysku litery dyskw D: i E: zostay zmienione na E: i F:.

Partycja podstawowa nowego dysku jest oznaczona jako D:, wolumenom partycji rozszerzonej przypisane zostay litery G: i H:. Znajomo logiki takiej zamiany jest jedynym zabezpieczeniem przed nieumylnym usuniciem danych z niewaciwego dysku.

Identyczna zasada odnosi si do trzeciego i czwartego dysku w systemie pierwsze litery alfabetu przypisywane s partycjom podstawowym. Dopiero po nich opisywane s wolumeny logiczne kolejnych partycji rozszerzonych. Podstawowym wnioskiem, ktry mona z powyszej analizy wysnu, jest zasada tworzenia na dodatkowych dyskach wycznie partycji rozszerzonych. Jeeli nie utworzymy partycji podstawowej, kolejnemu dyskowi w systemie przypisane zostan kolejne nie wykorzystane litery.

Rozumiemy teraz zapewne, e przy dodawaniu dysku drugiego, trzeciego lub czwartego do systemu, tworzenie partycji podstawowej nie jest zazwyczaj najlepszym pomysem. Dysk, ktry nie pracuje jako pierwszy, nie moe zazwyczaj by dyskiem rozruchowym. Zastanawiam sie co zrobic gdyz od kilku dni mam problem ze streamowaniem LOLA, zaczely sie dziwne spadki fps gdy odpale OBS i nie wiem jak temu zaradzic….

Posiadam laptopa z preinstalowanym win 8. Pozdrawiam serdecznie. Ale nie rozumiem, o co chodzi. Chce wrocic do win 8. Nie mniej jednak ryzyko jest niewielkie. Pawel svart. Porady dla domu.

Powiadom o. Oldest Newest Most Voted. Inline Feedbacks. Arkadiusz Zakrzewski az. Reply to Tom. Reply to Arkadiusz Zakrzewski. Reply to bakus.

Tomasz Wasiewicz twasiewicz. Reply to Peter. Reply to Ufo. Reply to empty. Andrzej Jajko. Reply to Andrzej Jajko. Reply to Marek. Reply to Jakub. Reply to Tomasz Wasiewicz. Bo prawdziwy format jest taki, ze jesli na mio bylby jakis ROM, program bootujacy urzadzenie to by nic nie zostalo z tego.

Prawdziwa czystka pamieci A taki format z poziomu windowsa klikajac format to nic nie zrobi pamieci oprocz skasowania danych. I po polsku. Mianowicie chodzi o GG. Pytanko czemu jak odpale giercuche po jakis 20 s resetuje mi kompa ram 3,25 windows xp home dodatek servis pack 3 32 bit grafa ATI radeon HD zasilacz W chlodzenie procka freezer xtreme rev.

Mam problem z PCetem. Karta graficzna? Przez jakis program czy cos. Ale mam za to inny problem. Potrzebowalbys 2 karty wi-fi. Jedna zbierasz sygnal z routera. Druga wysyla internet przez udostepnienie polaczenia internetowego do telefonu. Open navigation menu. Close suggestions Search Search. User Settings. Skip carousel. Carousel Previous. Carousel Next. What is Scribd? Explore Ebooks. Bestsellers Editors' Picks All Ebooks.

Explore Audiobooks. Bestsellers Editors' Picks All audiobooks. Explore Magazines. Editors' Picks All magazines. Explore Podcasts All podcasts. Difficulty Beginner Intermediate Advanced. Explore Documents. Instalacja Systemu Windows XP. Did you find this document useful? Is this content inappropriate?

Report this Document. Flag for inappropriate content. Download now.



0コメント

  • 1000 / 1000